This is an old revision of the document!
Všechny nody jsou rozděleny do „prostředí“ (environment). V našem případě jsou zavedena prostředí: produkce, playground a storage praha. Každý člen má v rámci prostředí přiděleny prostředky (paměť, CPU, diskový prostor a IP adresy), které na nodech spadajících do daného prostředí může využívat. Prostředí můžou mít různé nastavení - dovolené počty VPS, apod.
Přehled přidělených prostředků v prostředích je vidět v Edit profile → Cluster resources. Nastavení prostředí v Edit profile → Environment configs.
Členům je dovoleno vytvářet VPS v playground i produkci a to za předpokladu, že má k dispozici dostatek prostředků a umožňuje to jeho nastavení prostředí.
Vytvoření nové VPS se skládá ze tří kroků:
Vytváření více produkčních VPS je zatím povoleno pouze uživatelům, kteří o to požádají a chtějí tuto funkci otestovat.
Člen má přidělenu jednu IPv4 adresu a 32 IPv6 adres v každém prostředí. Tyto adresy může libovolně rozdělit mezi VPS. Více IPv4 je k dispozici za poplatek, další IPv6 přidělujeme na dotaz.
Při přidělení adresy k produkční VPS se adrese nastaví její vlastník. Takovou IP adresu potom nemůže nikdo jiný vybrat, i když zrovna není používána. Člen musí nejdříve využít všechny vlastněné IP adresy a až poté lze vybrat adresy nové.
Při nastavování hesla roota lze vybrat ze dvou typů generovaných hesel. Jednoduché heslo se snadněji opíše do webové konzole VPS, kde bohužel nefunguje copy&paste a opisovat dlouhé heslo je otrava.
Formulář pro reinstalaci distribuce nyní umožňuje pouhou aktualizaci informace o distribuci, která je ve VPS. Toho můžete využít, když např. systém aktualizujete na novou verzi a distribuce zobrazená ve vpsAdminu pak neodpovídá realitě.
Reinstalace systému maže všechny subdatasety VPS. Více o datasetech.
V detailu VPS je možné měnit parametry VPS. Minimální konfigurace VPS je 1 CPU, 1 GB RAM a 10 GB disku. Maximální konfigurace je 8 CPU, 16 GB RAM, diskový prostor není omezen.
Swap se sice zobrazuje mezi parametry, ale standardně jej nepřidělujeme, protože swap v OpenVZ se chová jako rozšíření paměti.
Pokud chcete vytvořit novou VPS, je nutné pro ni udělat místo - snížit parametry jiné VPS.
Features lze zapínat/vypínat jednotlivě. Při jakékoliv změně dojde k restartu VPS.
Doporučujeme nastavit jen features, které opravdu potřebujete. Některé funkce spolu totiž kolidují, například zapnuté NFS blokuje online migraci.
Nejčastěji dochází k přesunu mezi playground a produkcí. Prohodit je možné pouze ty VPS, které se nacházejí v odlišných lokacích (Praha, Playground, Brno). V rámci jedné lokace stačí jednoduše přehodit IP adresy.
Před vykonáním akce je v tabulce zobrazen stav VPS před a po provedení přesunu.
Klonovat lze buď do nové nebo do existující VPS. V případě klonování do existující VPS je původní VPS se všemi subdatasety smazáno!
Administrátoři mají nově možnost pozastavit jednotlivé VPS, což budeme využívat v případě hacknutí VPS.
Expirace členství už nebude hlídat člověk, ale vpsAdmin. Pokud členský příspěvek neuhradíte do data uvedeného v notifikačním mailu, účet bude pozastaven. Za další tři týdny dojde k ukončení členství, viz finanční řád.
Je možné se podívat na datové přenosy z minulých let.
vpsAdmin nyní ukládá hesla pomocí bcrypt. Heslo se při přihlášení automaticky aktualizuje.
V Edit profile → Authentication tokens je seznam autentizačních tokenů, které se používají při vybrání autentizační metody ‚token‘ v HaveAPI.
Webové rozhraní vpsAdminu tokeny využívá. Přes CLI nebo klientskou knihovnu obecně si můžete vytvořit token s trvalou platností. Na této stránce můžete tokenu nastavit popisek či ho smazat (odepřít přístup aplikaci, která jej využívá).
Do módu údržby (maintenance mode) můžeme přepnout buď celý cluster, jednotlivé prostředí, lokace, nody či VPS. V titulku ikony módu údržby je napsán důvod.