User Tools

Site Tools


navody:vps:kvm

This is an old revision of the document!


Používání KVM a na vpsFree.cz

Tato info stránka obsahuje dvě verze používání KVM - CentOS 7 a Debian 8.

KVM na CentOS 7

KVM používám prostřednictvím libvirt na aktualizovaném CentOS 7. Nejprve je potřeba zajistit správné nastavení OpenVZ zapnutím několika vlastností.

  • Bridge – kvůli výchozí síti
  • iptables – kvůli síti s IP maškarádou
  • TUN/TAP – volitelné, kvůli zapojení hostitele do VPN
  • KVM – není v administračním rozhraní, je potřeba požádat admina

Doporučuju CentOS 7 plně aktualizovat, nakonfigurovat a nainstalovat potřebný software. Z důvodu povolení iptables je potřeba nakonfigurovat nebo vypnout firewalld.

yum group install virtualization-host-environment
yum install virt-manager xauth
systemctl enable libvirtd
systemctl disable firewalld
reboot

Vytvoření virtuálu pomocí virt-manager na straně serveru

Motivace: Když pracujete na pomalém připojení (což O2 ADSL na vsi bezpochyby je), potřebujete minimalizovat datové toky přes váš pracovní počítač. Lokální virt-manager by stahoval minimálně kernel a initramdisk po relativně pomalém downloadu a typicky po ukrutně pomalém uploadu nahrával na hostitelský kontejner.

ssh root@your-host-name -Y virt-manager

Na vzdáleně spuštěné instanci lze zahájit instalaci, ale nefunguje mi zobrazení instalátoru pomocí výchozího spice. Protože mi přijde krajně nepraktické přepínat libvirt na VNC, takže doporučuju pro instalaci a další používání spustit virt-manager lokálně a přidat cestu k serveru.

KVM na Debian 8

Tento návod je prováděn na Debianu 8. Měl by být plně funkční také na CentOS (s jinými příkazy viz. výše). Pokoušel jsem se KVM rozchodit i na Ubuntu 14.04, ale tam bohužel marně.

Než se připojíme na terminál přes Putty, je potřeba si v adminu povolit pro vaše VPS TUN/TAP adapter, IPTables, Bridge, jinak se nikam nedostaneme. Momentálně je potřeba také na podpoře, nebo jabberu požádat o zprovoznění KVM pro Vaši VPS (v budoucnu snad tato možnost přibude do adminu). Po každé reinstalaci VPS o KVM fičuru přijdete. Dále je potřeba na windows nainstalovat a zapnout XMing (pokud budete chtít minimálně virtuál nainstalovat a nastavit skrz grafické rozhraní jako já). Poté zapneme putty (nezapomeňte si zapnout XMing a zaškrtnout “Enable X11 forwarding”) a můžeme kouzlit.

Začneme klasikou:

apt-get update
apt-get upgrade

Poté nainstalujeme libvirt knihovnu:

install qemu-kvm libvirt-bin
apt-get install virt-manager

Celkově mají tyto dva balíčky asi 320 MB. Dále je potřeba si někam na disk stáhnout image distribuce, kterou chcete do virtuálu nainstalovat. Já jsem instaloval Ubuntu server 14.04. Vyberte si složku, kam chcete image stáhnout a pomocí WGET stáhněte iso image.

cd /home
wget http://releases.ubuntu.com/14.04.3/ubuntu-14.04.3-server-amd64.iso

Zapněte virt-managera.

virt-manager

Díky XMingu můžete teď na dálku z windows nastavit a spustit instalaci virtuálního serveru uvnitř své VPS. Upozorňuji, že pod X11 nefunguje spice displej, takže pokud chcete grafické rozhraní při instalaci virtuálu, je potřeba to v nastavení přepnout na “Display VNC” a restartnout virtuál. Pokud to uděláte a server restartnete, může ztratit informaci o tom, že byl připojen .iso image pro instalaci, takže musíte opět do nastavení do záložky “CD-ROM” a tam v “Source-path” nastavit znova .iso image pro instalaci. Poté již jen nainstalujte zvolený linux. Nakonec už zbývá jen na vaší VPS udělat správný portforwarding, aby jste se k virtuálu skrz VPS dostali z venku.

Kontakty

navody/vps/kvm.1446204026.txt.gz · Last modified: 2015/10/30 11:20 by Aither